Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Віталій Вакула
Віталій Вакула

Історія павлівського Вакули із роду лісівників

16:19 27.02.2021
1457

Віталій Іванович Вакула працює у Павлівському лісництві ДП «Володимир-Волинське ЛМГ».

Він народився 24 травня 1978 року у селі Трубки Іваничівського району. Трудиться на посаді помічника лісничого. Разом із лісничим, Заслуженим лісівником України Миколою Кононом та п’ятьма майстрами лісу опікується лісовими угіддями. Про це повідомляють на сайті Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Почувши його прізвище, щонайперше прийшов на пам’ять головний герой повісті Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом» з циклу «Вечори на хуторі біля Диканьки» коваль Вакула.

– А вашу дружину, випадково, не Оксаною звуть?

– Ні, Світланою. Вподобав її ще школяркою, коли приїздила до діда з бабою у наше село Трубки, що неподалік Іваничів.

– А по черевички до цариці вас не посилала, коли просили руки?

– Що ви? Моя Світлана скромна, – відповідає. – Я для неї хіба що зозулині черевички з лісу приносив.

«Віталій Вакула – бездоганно виконує всі покладені на нього обов’язки, – каже про свого підопічного Микола Конон. – Відповідає займаній посаді. Фахівець своєї справи. Професійно втілює у життя все те, що свого часу навчився у Шацькому лісному технікумі імені Валентина Сулька та від старших лісівників. На мою, думку, він уже заслуговує на підвищення до посади лісничого, а при наполегливій праці з часом може дорости й до посади головного лісничого або ж директора лісомисливського господарства».

Віталій має ще й родинну школу: дід Олександр Стахович Вакула працював верстатником Павлівського лісництва, батько Іван Олександрович спершу був здимщиком (підслочник живиці), а відтак і майстром лісу Павлівського лісництва.

– Тож і дід, і батько прищепили йому змалечку любов до лісу, – розповідає Микола Петрович. – Брали його і на підсочку соку, і садити лісові культури… Коли він, вже будучи десятикласником, прийшов з таким ж вихованцями учнівського лісництва до мене, вже не вагався: «Бери, Віталію, направлення і вступай у Шацький лісний технікум».


Так і сталося. За направленням ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» Віталій Вакула в 1994 році після закінчення 10 класу Павлівської ЗОШ вступив на навчання у лісотехнікум.

У тодішньому Шацькому лісному технікумі імені Валентина Сулька Віталій Вакула провчився чотири роки. За цей час встиг побувати на навчальних та виробничих практиках у Поліському, Ростанському, Шацькому, Павлівському лісництвах. З особливою теплотою пригадує свого класного керівника, викладача механізації лісового господарства Миколу Євдокимовича Городиського.

– Директором тоді був Михайло Шумський – згодом очільник Шацького національного природного парку. Дружина його викладала у нас українську мову та літературу. Цікавими були лекції та практичні з геодезії та картографії, які проводив Володимир Сергійович Оласюк. До цього часу стають у пригоді знання, отримані з питань лісозаготівлі, чому нас навчав Юрій Володимирович Кононенко.

З особливою повагою Віталій Вакула говорить про свого найпершого наставника Миколу Конона.

«Він завжди дбав про моє професійне зростання, давав потрібні практичні знання і підказки, – каже помічник лісничого. – Фактично йому і завдячую своєю лісівничою професією та роботою у Павлівському лісництві».

Ці ліси давно стали рідними для обох. Добре знають кожну лісову дорогу, навіть звірині стежки їм відомі. Павлівські ліси надзвичайно цікаві навіть для лісівничої науки, адже свого часу стали полігоном для впровадження культур модрини європейської. Цю деревну породу довгий час через певні об’єктивні і суб’єктивні обмежувальні заходи не зважувалися висаджувати на Волині. Одними з перших за впровадження модрини звичайної у лісоугіддя взялися лісівники ДП «Володимир-Волинського лісомисливського господарства». А що у Павлівському лісництві діяв один із чотирьох базових лісових розсадників, то саме йому довелося вирощувати сіянці з насінин. Перші плантаційні культури тут були висаджені в 2004 році.

– Модрина європейська у наших умовах показала чудовий результат, – роздумує про цю деревну породу Віталій Вакула. – Швидкоростуча, стійка до хвороб, не вибаглива до умов грунту, має якісну деревину. Для мене своєрідним майданчиком для спостереження став квартал 28 виділ 14. Тут є ділянка модрини європейської 2016 року… Бачу, що в рості ці насадження значно випереджають інші шпилькові. Якщо сосна такого віку має 1 метр зросту, то модрина може вирости до 1,5-1,8 метра…

– Яке ваше улюблене дерево?

– Модрина, – злегка повагавшись, відповів помічник лісничого. – Хоч головні породи у нас – сосна звичайна та дуб. Їх саджанці вирощуємо для себе на базовому розсаднику, він у нас займає 4,5 га. Попри дуба звичайного та модрини європейської, вирощуємо тут і саджанці дуба червоного, а ось сосну звичайну та ялину – на тимчасових розсадниках. Маємо і свою теплицю, де є система штучного зрошення…

Зараз Павлівське лісництво опікується 7315 га лісоугідь.

– Що входить до кола ваших обов’язків?

– Найголовніше – це грамотне ведення технічної документації, – розповідає лісівник. – Доводиться готувати проекти лісових культур, дбати про підготовку ділянок до весняних посадок, закладати пробні площі, берегти ліс від пожеж та браконьєрів, здійснювати контроль за всіма роботами, що їх проводять майстри лісу, лісокультурниця, лісоруби, тракторист. А ще допомагаю лісничому вести роботу з Павлівським учнівським лісництвом, до якого свого часу і сам належав. Воно з’явилося там у 1984 р. з відкриттям нової школи. У 1986 р. школа отримала звання закладу зразкового екологічного виховання.

– Дехто переживає, що можуть зникнути волинські ліси…

– Хай не переживають. Ліс у нас був і буде. Не гірший, аніж за наших дідів та батьків, ось тільки породний склад деревостанів дещо зміниться. Це не примха лісівників – змінюється клімат, а ми, незважаючи на ці глобальні процеси, маємо вберегти зелені легені і дерев’яну скарбницю держави.

…Небавом прийде весна. Вже зараз лісоводи Павлівського лісництва, як і всієї Волині, думають про найважливіше для кожного лісівника – лісокультурну кампанію 2021 року. Задля кращого приживлення саджанців у Павлівському лісництві вона розпочнеться в перші ж весняні дні. Вже підготовлені площі торішніх зрубів під посадку культур, вирощено саджанці… Лісівники чекають тепла.

Сергій ЦЮРИЦЬ,

Фото Анни ЛУДКОВСЬКОЇ.

Журнал «Лісовий вісник», №1, 2021 р.

Загрузка...
Коментарі
Загрузка...
10 квітня
Сьогодні
Вчора
08.04.2021
07.04.2021
06.04.2021
05.04.2021
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю