Нововолинська лікарня закупила тестів на COVID-19 на майже сорок тисяч гривень

09 Червня 2020, 10:45
Тести на коронавірус 816
Тести на коронавірус

З початку березня й до кінця травня 2020 року волинські медзаклади витратили понад 1,32 мільйона гривень на закупівлю тестів та тест-систем для виявлення коронавірусу Covid-19.

За приблизними підрахунками, через систему публічних закупівель Prozorro медичні заклади регіону закупили близько трьох тисяч тестів. Про це пише «Сила Правди»

Загалом в Україні, за даними Dozorro, впродовж березня-квітня державні структури придбали понад 198 тисяч таких тестів, заплативши за них 44 мільйони гривень. Також діагностичні набори лікарні отримують централізовано від Міністерства охорони здоров’я, волонтерів і у вигляді гуманітарної допомоги. 

Донедавна в Україні пацієнтів з підозрою на Covid-19 перевіряли двома способами. Перший працює з ДНК за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Для такого аналізу у пацієнта беруть мазок з носа і відправляють отримані зразки в лабораторію. Результатів аналізу чекають кілька днів. Другий метод – це експрес-тести, для яких потрібна лише крапля крові та 15 хвилин. Перевіритись таким чином можна і в домашніх умовах, адже необхідні комплекти продають в аптеках.

Наприкінці травня лікарні почали перевіряти пацієнтів ще одним способом – ІФА-тестуванням. Це лабораторний імуноферментний аналіз, яким визначають наявність певних антигенів шляхом реакції антиген-антитіло. Найнадійнішим способом виявлення коронавірусу з вищеперерахованих вважають ПЛР-тестування, проте зручнішим для масових перевірок називають ІФА. 

Зокрема, перші набори для ІФА вже замовило Любомльське територіальне медичне об’єднання. Постачальником стане ТОВ «Волиньфарм», а обійдуться два комплекти установі в 6 820 гривень. 

«Всього можна перевірити купленими тестами 96 чоловік. У нас вони пішли за шість годин одного дня, шість годин другого дня. Результат страшний. Ми знову зв’язалися з заводом і чекаємо. Ми вже оголосили, що приймемо на стаціонарне лікування, бо ми думали, що будуть поступати тести постійно… ІФА-тести це вигідніше, тому шо ПЛР-тести 370 з чимось, а зараз ми хотіли взяти одноразові по 400 з чимось. А хто у нас собі позволить платити за одноразовий 400 гривень?», – говорить генеральний директор Любомльського ТМО Володимир Дибель.

Наприкінці березня Волинська область отримала понад сім тисяч наборів ПЛР-тестів для визначення коронавірусу з гуманітарної допомоги, яку Україні надав Китай. 

Експрес-тести деякі волинські медзаклади закупляли самостійно. Впродовж березня-травня закупівлі тестів на визначення коронавірусу через Prozorro здійснили вісім волинських медичних установ. Необхідне для ПЛР-тестування купували тричі.

Найбільшу закупівлю реагентів та сумішей для проведення ПЛР-аналізів на виявлення Covid-19 здійснив Волинський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України. У київської фірми «Біонікс Лаб» установа замовляла реагенти, суміші та пробірки. На самі тести витратили 681,4 тисячі гривень. Загальна вартість закупівлі – 854,5 тисяч гривень. 

Засновником «Біонікс Лаб» свого часу був Сергій Ольховець, який зараз є директором іншої фірми, що торгує медичною продукцією, ТОВ «Біомедінвест». 

Ще 10,4 тисячі гривень лабораторний центр МОЗу витратив на тест-системи для імуноферментного аналізу, які постачала приватна підприємиця Шкурупій Валентина Григорівна. Купили один комплект.

На другому місці за кількістю придбаних тестів Волинська обласна клінічна лікарня – чотири закупівлі на 422,7 тисяч гривень. Найбільшу поставку для лікарні здійснило ТОВ «Волиньфарм» – 1000 тестів за  майже 242 тисячі гривень. Фірма належить депутатові Луцькради від «Батьківщини» Валерію Бондаруку та його партнеру Станіславу Шайку і тісно співпрацює з місцевими медзакладами. Вона впродовж двох місяців продала також три апарати штучної вентиляції легень за понад 2,16 мільйона гривень волинським медзакладам.

Ще дві ідентичні угоди з часовим проміжком в один день лікарня уклала з підприємицею Горбатюк Аліною Петрівною, двічі придбавши у неї по 100 експрес-тестів по 240 гривень за комплект. Підприємиця співпрацює з медустановою не вперше. Лікарня вже купувала у неї медичні засоби, проте саме ці дві угоди по 24 тисячі гривень стали найдорожчими з усіх шести. 

Також три тест-системи в медустанову постачав ФОП Родзь Назар Яремович. Вартість закупівлі  9,4 тисячі гривень.

Ще 425 експрес-тестів за одну закупівлю і 75 за іншу обласна лікарня купила у ТОВ «ХЛР» – київської фірми, зареєстрованої на Райнера Рональда з Великобританії та пов’язаною з офшорною фірмою «Кемлаб Інвест ЛТД». Перший раз один такий комплект обійшовся медзакладу в 292 гривень, другий – в 220. 

У цієї ж компанії експрес-тести купило і Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання, щоправда, трохи дешевше. 50 комплектів тестів обійшлися ковельчанам у 14, тисяч гривень., тобто за один комплект заплатили 275 гривень. Експрес-тестів ще на 10,5 тисяч гривень медзаклад придбав у іншої фірми – державного виробничо-торгового підприємства «Волиньфармпостач».

Обидва рази ковельська лікарня купувала китайські експрес-тести від компанії «Bioeasy». В одній упаковці 25 тестових касет, які дозволяють провести таку ж кількість тестувань. 

Ще в кінці березня від продукції цього виробника відмовилась Іспанія, назвавши тести ненадійними. З цього приводу у Китаї почали перевірку фірми «Shenzhen Bioeasy Biotechnology». Проте перевірка стосується безпосередньо тестів на антиген, тести ж на антитіла до коронавірусу в Україні є сертифікованими. 

Упаковку тестів від «Bioeasy» у вищезгаданого «Волиньфармпостач» купила і Луцька центральна районна лікарня, заплативши 9,8 тисячі гривень. 

Департамент муніципальної варти Луцької міської ради також закупив ПЛР-тести. Придбали 43 штуки, по тисячі за кожну. Замовлення отримала фірма «Гемо Медика Луцьк». 

«Луцький центр первинної медичної допомоги №1» купив швидких тестів майже на 33 тисячі гривень. Придбали чотири упаковки по 8,2 тисячі за кожну. Це чи не єдиний тендер, де було аж четверо учасників. Однак лікарня обрала найдорожчу пропозицію від київського ТОВ «Окіра», яке знизило ціну від очікуваної вартості лише на 4 гривні. Решта пропозицій не відповідали вимогам замовника у повному обсязі. 

Маневицький районний центр первинної медико-санітарної допомоги витратив на тести 56,1 тисячі гривень. В угоді вказали, що на цю суму лікарня придбала вісім тест-систем, заплативши за них по 7 тисяч гривень. Постачальником виступила науково-виробнича компанія «Фармаско» з Києва. 

Два договори на 9,5 і 27 тисяч гривень Нововолинська центральна міська лікарня уклала із підприємцем Родзем Назаром Яремовичем. Спершу купили 25 експрес-тестів по 380 гривень, а через місяць придбали ще 75, заплативши за них вже по 120 гривень. Проте чи однакові ці тести, сказати не можна, адже виробника в угодах не вказали.

А от Територіальне медичне об’єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області збиралося купити тестів аж на 60 гривень у підприємця Роги Максима Васильовича. 30 березня з ним уклали угоди про купівлю 200 тестів на коронавірус, але вже 16 квітня уклали додаткову угоду про пониження ціни товару на всі 100%. Зрештою тести, зі слів підприємця, так і не постачали.

Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024